nadpis H1

späť

Laserové odstránenie znamienka

Čo je laserové odstránenie znamienka?

Je to invazívny laserový výkon, ktorý spočíva v odstránení znamienka resp. jeho časti a je spojený s určitou mierou bolesti, preto sa doporučuje aplikácia lokálnej anestézy.

Čo je nevyhnutnou súčasťou zákroku?

Pri odstránením znamienka je nevyhnutné, aby došlo k vylúčeniu prítomnosti rakoviny kože alebo predrakovinových štádií kože a to vykonaním histologického vyšetrenia odtráneného útvaru alebo vykonanie digitálnej dermatoskopie pred samotným odstránením.

Prečo sa vykonáva?

Znamienka alebo útvary sa odstraňujú z estetických alebo zo zdravotných dôvodov. Medzi  „podozrivé“ znamienka sa označujú tieto príznaky:

 • má priemer väčší ako 5 mm
 • nemá ohraničené okraje
 • je bolestivé
 • krváca
 • má nerovnomerné rozloženie farieb
 • má uprostred veľmi tmavú bodku
 • je obrovské (viac ako 1cm) od narodenia alebo detstva
 • po vystavení slnečného žiarenia alebo z iných dôvodov zmenilo svoj tvar alebo farbu
 • je neúmyselne poranené
 • je vystavované častým poraneniam (na krku pod retiazkov, na nohe, na rukách pod prsteňmi, pod ramienkami a gumou spodného prádla)

Kedy sa výkon vykonáva?

Ak sa jedná o odstránenie znamienka zo zdravotných dôvodov, vtedy je čas druhoradý a je potrebné znamienko odstrániť čo najskôr. Pri estetickej indikácii je vhodné sa vyhnúť horúcim letným dňom, kedy je väčšia pravdepodobnosť bakteriálnej infekcie a hyperpigmentácie.

Čo predchádza samotnému odstráneniu?

Pred samotným odstránením predchádza vyšetrenie u kožného lékara, ktorý rozhodne či laserové odstránenie znamienka je možné, alebo či je nutné klasické chirurgické odstránenie. Ak je to potrebné, možno k vyšetreniu použiť aj digitálny dermatoskop, ktorý nasníma znamienko digitálnou kamerou a diagnostikuje za pomoci špeciálneho softwéru.

Aké sú riziká výkonu?

Ihneď po laserovom výkone sa spravidla objaví prechodné začervenanie. V určitých prípadoch môže začervenanie  pretrvávať aj v neskoršom období, môže dôjsť k hypopigmentácii kože, hyperpigmentácii kože, k lokálnej infekcii, zápalu, hnisaniu  a k vzniku hypertrofických alebo hypotrofických jaziev. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť  na základe individuálnej predispozície k vzniku pľuzgierikov, chrastičiek či vyrážok, ktoré sú zvyčajne dočasné. Možná hyperpigmentácia, resp. hypopigmentácia môže pretrvávať až do jedného roka, v ojedinelých prípadoch aj po dobu niekoľkých rokov, pričom riziko sa zvyšuje  v dôsledku nedodržiavania doporučených postupov ošetrovania uvedených nižšie.
Úspech výkonu (hoci aj správne uskutočneného) nie je možné zaručiť s úplnou istotou, resp.  je možné, že výkon nesplní očakávania.

Aké sú opatrenia po tomto laserovom výkone?

Dotknuté miesto je nevyhnutné niekoľkokrát denne ošetrovať vhodnou masťou (doporučuje sa Framykoin, Bactroban alebo Cicalfate krém) a prekrývať leukoplastom až do úplneho zahojenia. Pacient sa musí zdržať vystavovaniu slnečného žiarenia po dobu minimálne 6 mesiacov, inak hrozí zvýšené riziko vzniku pretrvávajúcich hyperpigmentácií alebo hypopigmentácií.

Ako vznikajú také znamienka?

Na tvorbu znamienok vplývajú rôzne faktory:

 • genetické predispozície  – ryšavý a svetlý typ, modrookí ľudia
 • klimatické podmienky
 • pracovné podmienky (častejšie sa tvoria ľuďom pracujúcim pod priamym slnkom)

Niektoré znamienka sa tvoria aj vplyvom ultrafialového žiarenia ako reakcia kože, ktorá si z pigmentových buniek vytvára ochranu. U ľudí s bledou pokožkou sa to prejavuje aj tvorbou pieh.

Sú všetky znamienka vhodné na laserové odstránenie?

Laserom sa dajú odstrániť len „bezproblémové“ znamienka, tj. znamienka, ktoré po zhodnotení erudovaným kožným lekárom nie sú pre pacienta nijako nebezpečné ( to znamená, neohrozujú život pacienta v zmysle rakoviny kože alebo nejakým iným spôsobom), ale pacient žiada ich odstránenie z rôznych príčin – estetických alebo preventívnych.

Čo je možné laserom odstrániť?

Laserom sa dajú odstrániť nielen znamienka ale aj kožné útvary – fibrómy (kožné výrastky), xalantelazmy (žltkasté výratsky na očných viečkach), bradavice (vírusové aj starecké), kondylómy (vírusové bradavice na pohlavných orgánoch). Tietio kožné útvary možno laserom odtraňovať bez obmedzenia.

Aký je rozdiel medzi laserovým a chirurgickým odstránením znamienka?

Laserový výkon je nekrvavá metóda bez skalpela, takmer bezbolestná, ktorá sa hojí takmer bez jazvičky. Pri klasickom chirurgickom výkone sa znamienko odstráni rezaní do hĺbky spolu s okolitou kožou, čím vzniká pomerne rozsiahla rana, ktorú je nutné následne zašiť a neskôr odtrániť stehy. Po vybratí stehov však vznikajú esteticky nevzhľadné jazvy. Pri laserovom odstránení nie je potrebné šitie a následne nevznikajú jazvy.

Aké sú kontraindikácie?

Kotraindikáciou je vždy výskyt rakoviny kože, alebo predrakovinové stavy kože, opálenie kože pred zákrokom, popáleniny, poleptanie kože a pod. Výkon sa nedoporučuje absolvovať   v období tehotenstva.

Rýchly kontakt

Dermaklinik -
Klinika estetickej medicíny

Adresa:
Kalinčiakova 26, Košice

Telefón:
0907935321
                             
Email:
info@dermaklinik.sk


Otváracie hodiny:

Po

08:00

-

20:00

Ut

08:00

-

20:00

St

08:00

-

20:00

Št

08:00

-

20:00

Pi

08:00

-

16:00

So

PODĽA OBJEDNÁVOK

Kontaktný formulár