nadpis H1

späť

Digitálna dermatoskopia

Čo je digitálna dermatoskopia?

Digitálna dermatoskopia je vyšetrenie pomocou digitálneho dermatoskopu  ktorým  diagnostikujú rozne kožné útvary, jako napr. obávaný maligny melanom kože. Má význam vo  včasnom rozpoznaní malígneho melanónu, ako aj pri diagnostike rakoviny kože ako je bazalión alebo aktinická keratóza. Touto dermatoskopiou sa zvyšuje diagnostická presnosť a umožnuje vyhnúť sa zbytočným excíziam.

Aký je priebeh vyšetrenia?

Je to neinvazívne a bezbolestné vyšetrenie znamienka, resp. iného  útvaru, spočívajúce  v nasnímaní znamienka digitálnou kamerou pri niekoľkonásobnom zväčšení na obrazovke s tým, že počítačový program analyzuje na základe vložených parametrov  rizikovosť znamienka, resp. jeho zmeny s prihliadnutím na zásadu hodnotenia rizík  ABCDE, t.j. posudzovanie  prípadnej asymetrie    znamienka, nepravidelnosti ohraničenia farby ( je podozrivé, ak sa znamienko farebne mení, tmavne, alebo sa v ňom nachádzajú rôzne druhy farieb), priemeru (rizikovejšie  sú znamienka s priemerom nad 5 mm) a rastu znamienka nad úroveň kože (riziková je akákoľvek  zmena v raste znamienka nad úroveň kože, ale aj do šírky). Vykonanie  digitálnej dermatoskopie  umožní  dermatológovi  uchovanie  zobrazenia znamienka s absolútnou presnosťou, čo umožní neskôr pri opakovaných vyšetreniach kontrolovať stav znamienka  alebo  pozorovať jeho  zmeny.

Sú možné nežiadúce účinky vyšetrenia?

S vykonaním tohto vyšetrenia nie sú spojené žiadne riziká, nežiadúce účinky a neexistujú žiadne kontraindikácie.

Aká je presnosť vyšetrenia?

Vyšetrenie zobrazuje a vyhodnocuje výzor znamienka a jeho riziká, nenahrádza však histologický rozbor. Len na základe zhodnotenia výzoru znamienka nie je možné úplne vylúčiť, že v znamienku neprebiehajú procesy majúce známky dysplázie alebo úž vykazujúce znaky rakovinového bujnenia. Stopercentné vylúčenie dysplázie resp. rakoviny kože je možné len na základe histologického rozboru chirurgicky  odstráneného znamienka.

Rýchly kontakt

Dermaklinik -
Klinika estetickej medicíny

Adresa:
Kalinčiakova 26, Košice

Telefón:
0907935321
                             
Email:
info@dermaklinik.sk


Otváracie hodiny:

Po

08:00

-

20:00

Ut

08:00

-

20:00

St

08:00

-

20:00

Št

08:00

-

20:00

Pi

08:00

-

16:00

So

PODĽA OBJEDNÁVOK

Kontaktný formulár